Co to jest odblokowanie?

(Opracowanie tekstu: Eliza M. Kurowska. Proszę o uszanowanie praw autorskich i niekopiowanie tekstu bez zgody autora.)

 

W pracy Metodą One Brain przeprowadzamy ODBLOKOWANIE. Postaram się przybliżyć Państwu zasadę działania tego procesu.

Każdy z nas ma doświadczenia pozytywne i negatywne. Doświadczenia pozytywne przyjmujemy z pełną akceptacją, traktujemy je jako naturalne i rzadko kiedy przywiązujemy do nich szczególną wagę. Cieszą nas, wzmacniają, stymulują, ale dość szybko o nich zapominamy.

 

Inaczej jest z doświadczeniami negatywnymi... Mimo że odbierają nam spokój i równowagę wewnętrzną, wywołują cierpienie, wpływają negatywnie na nasze zdrowie, związki, pracę... tkwimy w nich, myślimy o nich, rozpamiętujemy, wielokrotnie przeżywamy... Dlaczego? Ponieważ doszło do zablokowania teraźniejszości na skutek silnych negatywnych emocji. W naszym mózgu doszło do "fuzji" (stopienia się w jedno) danego doświadczenia, emocji, jakie ono uruchomiło i naszego postrzegania tego właśnie doświadczenia.

 

Przykład z mojego życia: Jako dziecko bawię się na podwórku. Chodzę to tu, to tam... Znajduję koło garażu pilnik do metalu, należący do mojego taty. Podnoszę go i zanoszę tacie. Kiedy wchodzę do garażu, atakuje mnie pies Ajaks mojego wujka, który najwyraźniej boi się przedmiotu, który niosę. Pies dotkliwie mnie rani, łamie nogę. Jestem śmiertelnie przerażona i bezradna.

 

Doświadczenie: atakuje mnie pies.

Emocje: strach, przerażenie.

Postrzeganie sytuacji: psy są niebezpieczne.

 

Bardzo wysoka temperatura emocji powoduje, że w mózgu stapiają się te wszystkie informacje w jedno i wytwarza się WZORZEC REAKCJI. Od tej pory, zawsze, kiedy widzę psa, reaguję strachem. Nie ma znaczenia, czy pies jest duży, mały, czarny jak Ajaks, czy biały., czy jestem z rodzicami, czy sama, czy mam lat 6 (jak wtedy), czy 25... Na widok psa - boję się, czuję strach w żołądku, serce bije mi szybciej i postrzegam w każdym zwierzęciu zagrożenie.